fbpx
Tiyatro – Kamera Oyunculuğu Eğitimi

 7 Ay / 160 Saat

 10 Kişi

 24 ŞUBAT - 10-14 MART 2021

Tiyatro – Kamera Oyunculuğu Eğitimi

Oyunculuk alanını meslek olarak seçmek isteyenlere yeni bir eğitim alanı DC KOZMOS.

Gerek tiyatroda, gerekse sinemada esas olan oyunculuktur. Her iki alanda da gerek yapım gerekse yönetmen öncelikli olarak rol dağılımını (cast)  ön planda tutar. Role uygun, hazır oyuncularla yola çıkmak ister. Yönetmen oyuncuya, oyunculuğu öğretmez; verdiği rolün en doğru biçimde yorumlanması ister. Bir senfoni orkestrası düşünelim; orkestra şefi kaldıracağı esere en iyi müzisyenleri yerleştirir. Bu, oyunculuk mesleği için de aynen geçerlidir.  Zira oyun veya filmde bir senfoni gibidir; uyum içinde olmalıdır. Bir oyuncuda bütüne uymayı, bütünün içinde kişisel olarak  var olmayı bilmek, hissetmek durumundadır. Her meslekte olduğu gibi oyunculuk mesleğinin de temelinde eğitim yatar. Eğitim ciddi bir iştir ve sorumluluk ister. Bizler de bu durumu göz önünde bulundurarak yola çıkıyoruz. Eğitimin temelinde de doğru programlama, süreyi iyi değerlendirme ve konusunda ihtisaslaşmış eğitmenlerle çalışmak yeter.


Nasıl Bir Eğitim Yolculuğu?

Oyunculuk hassas bir meslektir ve başarısızlık ya da olumsuz gelişmeler oyuncuda büyük yaralar açar. Bundan dolayıdır ki kuruluşumuz katılımcılara karşı son derece açık olacak ve kendisiyle gelişimi ve doğabilecek sonucu açıkça paylaşacaktır. Başlangıç yani kayıt kabul aşamasında öğrencilerle birebir görüşme (mülakat) yapılması katılımcı açısından en doğru olanıdır.

Oyunculuk Eğitimi, ciddi bir iştir ve sorumluluk ister.

Her meslekte olduğu gibi oyunculuk mesleğinin de temelinde eğitim yatar.

Tiyatro – Kamera Oyunculuğu Eğitimi programımız, evrensel oyunculuk yöntemlerini tanıyarak başlar. Bugünün oyuncusundan beklenen sonuçları çerçeveler. Ardından, bu bilgiler kamera karşısında sınanır ve kamera oyunculuğunun farklarını kavrama süreci başlar. Katılımcılar, gelişim çizgilerini gün gün takip ederken, bir yandan da profesyonel çalışma ortamı ile karşı karşıya getirilir.

Eğitim programımız, katılımcılara geleneksel tekniklerle esaslı bir temel vermeyi amaçlarken, bir yandan da “sahnede” oynamak ile “kamera karşında” oynamak arasındaki farkları keşfetmelerini hedefler. Böylece katılımcılar, hem kamera karşında oyunculuğun çağdaş tekniklerini, hem de modern oyunculuğun temelini oluşturan teknikleri bir arada değerlendirme fırsatı edinirler.

Eğitmen kadromuz aktif oyuncular, yazar ve yönetmenler ile yapımcı ve sektörün uzmanlarından oluşturulmuştur. Oyunculuğu iyi kavramak için kesinlikle bir film setinin zorluk ve ayrıntılarını deneyimlemek gerekir. Bu nedenle akademimiz, katılımcılarına çekim deneyimi kazandırmayı hedefler.

Tiyatro – Kamera Oyunculuğu Eğitimi

Bu programın tümü iki aşamada (160 Saat) yürütülür.

  1. AŞAMA: TİYATRO – KAMERA OYUNCULUĞU EĞİTİMİ

Bu program toplamda 160 saat olup, tiyatro, sinema, reklam ve televizyon sektöründe oyunculuk yapmak isteyenlere yöneliktir.

DC Kozmos Sanat Akademisi’ nden oyunculuk eğitimi alan herkes;

* Oyunculuk eğitimi katılım belgesi alır. * Sınavlara katılıp başarılı olan katılımcılar MEB onaylı sertifika almaya hak kazanır. * Talep eden katılımcılar Showreel hazırlama departmanımızda profesyonel Showreel hazırlama hizmetimizden faydalanabilir. * Talep eden katılımcılar Greenbox ve fotoğraf stüdyomuzda profesyonel fotoğraf çekimi hizmetimizden faydalanabilir. * Bu programda oyunculuk eğitimi sonunda çalışılan tirat ve sahneler bir tiyatro oyun olarak izleyicilere sunulacaktır.

DC Kozmos katılımcının gelişimine göre eğitim sonrasında;

* DC Kozmos Cast Ajansı’ na katılım hakkı ile sektörde var olan sinema, dizi, reklam projelerine sunum ve yönlendirme fırsatı yakalarlar. * DC Kozmos Yapım bünyesinde gerçekleştirilecek olan sinema, TV dizisi, internet dizisi, kısa film, radyo programı yapımlarına seçilme fırsatına sahip olurlar. * Tiyatro DC Kozmos bünyesindeki tiyatro oyunu projelerine yönlendirmeler yapar.

  1. AŞAMA: İŞTE OYUNCULUK EĞİTİMİ OYUNCULUK EĞİTİMİNDE İŞ

Tiyatro ve Kamera Oyunculuk Eğitimi’ nin 1. Aşama’ sını tamamlayan tüm katılımcılar 2. Aşama programında belirlen oyunda rol alarak eğitimlerine devam ederler.

Bu program daha önce oyunculuk eğitimi almış kişiler ya da ön görüşme ile uygun görülmüş kişilerin katılımıyla gerçekleşir.

Belirlenmiş bir tiyatro oyununun sahnelenmesi üzerinden gerçekleşecek bir eğitimdir. Katılımcılar bu eğitimde tiyatro yönetmenimizle bir oyunun sahnelenmesi adına kostüm, makyaj, dekor, ışık-ses gibi aşamaları deneyimleyerek sahneye çıkmış olur. 7 aylık süre sonunda profesyonel oyun sahnelenmeye başlar.

DC Kozmos Sanat Akademisi’ ndeki bu programa katılan herkes;

* Oyunculuk eğitimi katılım belgesi alır. * Sınavlara katılıp başarılı olan katılımcılar MEB onaylı sertifika almaya hak kazanırlar. * Talep eden katılımcılar Showreel hazırlama departmanımızda profesyonel Showreel hazırlama hizmetimizden faydalanabilir. * Talep eden katılımcılara yönelik Greenbox ve fotoğraf stüdyomuzda profesyonel fotoğraf çekimi hizmetimizden faydalanabilir. * DC Kozmos Yapım çatısı altında oyun turne kapsamına sokulabileceği gibi DC Kozmos Sahne’de de sergilenmeye başlar. Katılımcı profesyonel oyunculuk hayatına ilk adımını atmış olur.

DC Kozmos, katılımcının gelişimine göre eğitim sonrasında;

* DC Kozmos Cast Ajansı’ na katılım hakkı ile sektörde var olan sinema, dizi, reklam projelerine sunum ve yönlendirmeler yapar. * DC Kozmos Yapım bünyesinde gerçekleştirilecek olan sinema, TV dizisi, internet dizisi, kısa film, radyo programı yapımlarına seçilme fırsatları sağlar. * Tiyatro DC Kozmos bünyesindeki tiyatro oyunu projelerine yönlendirmeler yapar.

BİLGİ: Tabii ki bu sayılanlar bir vaat olarak algılanmamalıdır. Zira sanatta vaat olmaz. Burada asıl olan katılımcının çalışma arzusu, alanla ilgili “ne istediğinin” ve “nasıl yapabileceğinin” bilgisine ve deneyimine sahip olabilmesidir.

 

Tiyatro – Kamera Oyunculuğu Eğitimi İçeriği

Diksiyon – Fonetik

Dans Drama – Dans Hareket

Müzik Kulağı – Şan Eğitimi

Beden kullanımı – Eskrim

Stage Combat (Sahne Dövüşü)

Doğaçlama – Mimik

Rol – Sahne

Karakter Çözümleme ve Rol

Oyun ve Senaryo Üzerinden Oyunculuk Çalışmaları

Sinema ve Sanata Dair Kuramsal Çalışmalar

Kamera Karşısında Sahne Çalışmaları

Seyredilme Bilinciyle Baş Etme

Yönetmen Oyuncu İlişkisi

Oyuncu Seçmelerine Hazırlık – Audition

Senaryo Analizi

Senaryo Üzerinde Çalışma ve Çekim

Çekim Yöntemleri

Kurgu

Devamlılık

Setteki İletişim

Kamera Karşısında Kendini Sınama – Değerlendirme

 

Eğitimlerimiz sınıf eğitimi olarak yürütülecektir.

 Detaylar

Katılımcı Sayısı: 10 Kişi

Eğitim Süresi: 7 Ay / 160 Saat

 Program Takvimi

Eğitimlerimiz sınıf eğitimi olarak yürütülecektir.
Yaşanan Salgın nedeni ile eğitimlerimizde katılımcı sayımız 10 kişi ile sınırlandırılmıştır.

Tarihler Günler Saatler Haftalık/Toplam Süre Toplam Süre
10 MART 2021 Pazartesi – Çarşamba 18:30 – 21:30 6 Saat/160 Saat 27 Hafta/7 Ay
14 MART 2021 Cumartesi – Pazar 18:30 – 21:30 6 Saat/160 Saat 27 Hafta/7 Ay
14 MART 2021 Cumartesi – Pazar 14:00 – 18:00 8 Saat/160 Saat 20 Hafta/5 Ay

 

KATILIMCI SAYISI 5 KİŞİ İLE SINIRLANDIRILMIŞ 

ÖZEL GRUP

Tarihler Günler Saatler Haftalık/Toplam Süre Toplam Süre
24 ŞUBAT 2021 Pazartesi – Çarşamba 18:30 – 21:30 6 Saat/96 Saat 16 Hafta/4 Ay

Diğer Eğitimlerimiz

Tasarım: Web Tasarım