Seslendirme

Seslendirme

Açıkçası birçok kişi ses tonunun inanılmaz olduğunu düşünse de aslında bu sadece ona göre bir doğrudur. Çünkü insan kendi sesini aslında çok da iyi duyamaz yani tınısını ayırt edemez. Ancak ses tonunun mükemmel olduğunu düşünen her kişi ne yazık ki kendini seslendirme yapmaya da uygun görüyor. Bugün dizi, sinema, haber, belgesel, reklam seslendirme demek herkesin yapabileceği bir iş demek değildir. Tabii seslendirme için düzgün bir diksiyona da sahip olmanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Özel televizyonlarının çoğalması ile başlayan seslendirme, meslek olarak kadın – erkek demeksizin popüler hale geldi. Öyle ki bugün özellikle yabancı oyuncuları seslendiren seslendirme sanatçıları ile özdeşleşen oyuncular bile bulunmaktadır. Mesela çok eski olmasına rağmen Bruce Willis’i her filminde ölene kadar seslendiren ünlü tiyatro sanatçısı Alev Sezer gibi. Ya da yine Robin Williams’ı seslendiren Sezai Aydın gibi. Ya da Tom Cruise’nin tüm filmlerinden seslendiren yine ünlü tiyatro, seslendirme ve dublaj sanatçısı Sungun Babacan… Bugün Sungun Babacan’ın birçok markanın reklam filmlerini ya da ünlü belgeselleri seslendirdiğini düşünecek olursak seslendirme eğitiminin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Ancak bu isimlerin çok ünlü ve yetenekleri yadsınamaz tiyatro sanatçıları olduğunu da unutmamak gerek. Yani işinizi ne kadar iyi yapmak istediğinize bağlı olarak iyi bir seslendirme sanatçısı olmak istiyorsanız önce bu işin eğitimini almanızın şart olduğunu bilmeniz gerek.

Öncelikle seslendirme konusunda düzgün bir diksiyona sahip olabilmek için diksiyon eğitimleri almanız gerekiyor. Bir kelimeyi nasıl, hangi tonlama ile söylediğiniz hatta bir cümleyi söylerken karşıda nasıl bir etki yarattığınız çok önemli. Diksiyon konusuda açıkçası seslendirmeden önce çok üzerine eğinilmesi gereken bir konu.

Düzgün bir diksiyon eğitiminin ardından alacağınız seslendirme eğitimi belki de sizi tanınmış bir seslendirme sanatçısı haline getirebilir. Hatta gelişmiş iş imkanları konusunda şunu da söylemekte fayda var; Gelişen internet dünyası seslendirme konusunda da önemli bir potansiyel içermekte. Öyle ki internet dizilerinden internet reklamcılığına kadar bugün seslendirme meslek açısından önemli bir ayrıcalığı elinde bulunduruyor diyebiliriz.

Tasarım: