fbpx
Oyunculuk Eğitimi

Oyunculuk Eğitimi

Oyunculuk Eğitimi; Türkiye’de öncelikle özel televizyon  kanallarının açılmasıyla başlayan dizi furyası ile inanılmaz bir eğitimli oyuncu açığının olduğu ortaya çıktığı söylenebilir. Televizyon kanallarında şu an günde bir dizi olmasına rağmen eski dönemlerde haftanın 7 günü günde iki dizi yayınlanabiliyordu. Sonrasında televizyon kanallarının açılmasını takip eden dönemlerde özel tiyatrolar da ardı arkasına açılmaya başladı. Açıkçası hem tiyatro hem de dizi oyunculuğunun yanı sıra sinema sektörünün de oldukça iyi yerlere gelmesi ile neredeyse gençlerin yüzde 90’ı oyunculuğu meslek olarak seçmek ister hale geldi. Ancak dizi, sinema ya da tiyatro oyunculuğu olsun hatta reklam oyunculuğu bile çok farklı teknikler ve eğitimler isteyen bir meslek. Ne kadar yetenekli olursanız olum oyunculuk eğitimi almadıysanız, yeteneğinizi geliştirememişsiniz demektir. Bu konservatuar mezunu, tiyatro eğitimi alan kişiler bile yeniden oyunculuk eğitimi almaktalar. Bunun nedeni ise kamera önü oyunculuk eğitiminin de çok farklı olması.

Oyunculuk eğitimi aslında söylendiği ya da dışarıdan göründüğü kadar çok da kolay olarak düşünülmemeli. Ancak ne kadar zor olursa olsun unutulmamalı ki eğer oyunculuk eğitimi almadıysanız bu eğitimi alanlar arasında çok da şansınız yok demektir, doğuştan yeteneğiniz olsa bile. Bugün Türkiye’de çok değerli hocaların yetiştirdiği çok değerli ve bir o kadar da yetenekli oyuncular bulunmakta. İşte bu oyuncular yıllar geçse de isimlerini ve yaptıkları işi devam ettirecekler. Çünkü aldıkları oyunculuk eğitimi onları her zaman öne çıkaracaktır.

Oyunculuk eğitimi almak isteyen kişiler eğer bir konservatuar okumadılarsa bu eğitimi veren merkezleri çok iyi seçmeliler. Öncelikle bu merkezlerde hangi hocaların hangi dersleri verdiği araştırılmalı. Çünkü bazı merkezlerde ne yazık ki bu işi yapmak isteyenler doğru yönlendirme olmadığı için suistimal edilmekte. Öncelikle bu merkezlerde verilen eğitimin kalitesi derslerden, dersi veren hocalardan ve verdiği ders saatine bağlı olarak önemli bir alt yapı gerektirmektedir. Günümüzde sektörün gelişmesiyle sayısı günden güne artan bu merkezlerde ne yazık ki verilen eğitimin yetersizliği ve yanlışlığı bu eğitimi alan kişileri daha sonra maddi ve manevi olarak mağdur etmektedir. Bu nedenle öncelikle bu eğitim için seçilecek merkez çok iyi araştırılmalıdır.

Diğer Eğitimlerimiz

Tasarım: Web Tasarım