Meltem Cumbul Eric Morris Sistemi Film Oyunculuğu
DC Kozmos Facebook DC Kozmos Whatsapp DC Kozmos Telefon
Eğitim Süresi: 6 Ay/72 saat

Meltem Cumbul Eric Morris Sistemi Film Oyunculuğu

Yüz Yüze Eğitim

‘’Eric’le 2005 yılı Haziran ayı 5657 Wilshire adresi önündeki Cafe’de sabah 9:30’da buluştuğumuzda ben Los Angeles’a sadece on günlüğüne gelmiştim ve üç yıl kalmak gibi bir düşüncem yoktu. Gelin görün ki akrep burcu, takıntılı, tutkulu, hiçbir zor şart karşısında yılmayan, kendini yarattığı ve öğrettiği metoda adamış bu dahiyle biraz vakit geçirince öncelikle özgürleşme sürecini bana yaşatacağını kavrayıp, onunla yolculuğa çıkmaya çok istekli olduğumun farkına vardım…

Eric Morris Sistem aracılığı ile kendinize yapacağınız bu yolculukta, cemaat toplumunda birey olma zorluğunun üzerinizde yarattığı korkuya, duygularınızı para karşılığı sattığınız gerçeğiyle karşılaştığınızdaki hayal kırıklığınıza, tipolojilerden karakter yaratma isteğindeki başarısızlığınıza kadar sosyolojik ve psikolojik bir sürü süreçten geçmeye hazır olun…’’
Fütursuz Oyunculuk – Önsöz

Eric Morris, Sistemi ikiye ayırır: Enstrüman ve İşçilik.

Enstrüman:
Bir piyano olsaydık, düzgün ses çıkarabilmemiz için akort edilmemiz gerekirdi ki eser bizim aracılığımızla çalınabilsin. Bir karakteri en gerçek noktadan yorumlayabilmemiz için öncelikle dönüşüme açık olabilecek bir kendimize ihtiyacımız var. Sistem bunu sağlamak için sayıca fazla egzersiz olanağı sunuyor. Hazırlığa hazırlık ile başlanacak her ders, ses ve bedende rahatlama ve gevşemeyi sağlayarak çalışmaya adapte olacak hale getirilir. Film oyunculuğunda prova ve hazırlığın olmazsa olmazları arasında yer alan farklı ortamlarda prova yapmayı öğrenmek, evde hazırlanmak, sette hazırlanmak, diğer aktörlerle beraber hazırlanmak, farklı yönetmenlerle çalışmak, provaları çekimde kullanılır hale getirmek gibi, işçilikte kullanılacak seçim , seçim yolları ve tekniklerine kadarki süreç yine enstrüman çalışması dahilindedir.

İşçilik:
İşçilik; Zorunluluk, Seçim ve Seçim Yolları olarak üçe ayrılır. Seçim Yolları 32 tanedir. Bu 32 tanesinden en az onaltı’sını altı ay içinde atölye çalışmamızda öğrenecek ve deneyimleyeceksiniz.
Stanislavsky Metodu üzerine kurulmuş olan Eric Morris Sistem, Meltem Cumbul tarafından katılımcılara, Türkçe’de mevcut iki kitabı ‘Lütfen Rol Yapmayın’ ve ‘Fütursuz Oyunculuk’ da yer alan ‘Oluş Hali’ ve ‘Fütursuzluk’ dışında ‘Mutlak Bilinçle Oynamak’ ismini taşıyan 4.kitabında yer alan ‘Mutlak Bilinç’ le bilinçdışı dürtülerin bilinçli hareketlerle bağlantı kurduğu veya bu hareketleri besleyen kavramını da çalışmalara dahil eden bir işçilik süreci sunulacak.
• Derslerde grup çalışmalarının yanı sıra her katılımcı ile birebir çalışılacak, gün bu şekilde tamamlanacaktır.
• Edinilmesi ve okunması gereken kitaplar; ‘Lütfen Rol Yapmayın’, ‘Fütursuz Oyunculuk’, ‘Acting From The Ultimate Consciousness’ Bu üç kitap da Eric Morris’e aittir.
• Her katılımcı kendi otantik yapısında eşsizdir. Bu eşsiz yapıyı tanımaya başlaması, kabulü ve onu oyunculukta kullanılır hale getirebilmesi için bu atölye çalışmasının sadece bir başlangıç olduğunu hatırlatmak isteriz.

Detaylar

Katılımcı Sayısı: 12 - 14 Kişi

Eğitim Süresi: 6 Ay/72 saat

Program Takvimi

TarihlerGünlerSaatlerSüre/Toplam SüreToplam Süre
3 Saat/72 Saat6 Ay

 

Video Galeri

Tasarım: