fbpx
Senaryo Yazarlığı Eğitimi

Senaryo Yazarlığı Eğitimi

Senaryo Yazarlığı Eğitimi; Özellikle sosyal zeka sahip kişilerde bulunan çoğu yetenekler geliştirilebilir özelliğe sahiptir. Belki de farkında olmadığınız ancak çok yapmak istediğiniz birçok meslek için siz de var olan yeteneğin geliştirilmesi gerekiyordur. Bu gün bir oyuncu olmak isteyen kişiler ne kadar yetenekli olursa olsunlar bu yeteneklerinin geliştirilmeye ve eğitilmeye ihtiyaçları vardır. İşte senaryo yazarlığı da geliştirilebilen yeteneklerdendir. Senaryo yazarlığı eğitimi için temel olan unsurlar mutlaka kişi de vardır. Ancak senaryo yazarlığı eğitimi adından da anlaşılacağı üzere eğitimle birlikte geliştirilecek bir meslektir. Çünkü öğrenilmesi gereken kurallar vardır. Tıpkı doktorluk gibi. Kimse doğuştan doktor olmayacağı gibi yazar da olamaz.

Senaryo yazarlığı için kişi de bulunması gereken bellek, zeka kıvraklığı ve tabii ki yetenek senaryo yazarlığı eğitimi ile geliştirilmektedir. Tıpkı bir sporcu için verilen eğitimle geliştirilen kas sistemi gibi. Bu gelişimde düzenli bir eğitim programı ile mümkün olmaktadır. Tabii senaryo yazarlığı eğitimi için düzenli bir eğitim programının yanı sıra bu eğitim için konusunda uzman, profesyonel kişilerden eğitim almak gerektiğini de unutmamak gerekir. Senaryo yazarlığı eğitimi programında eğitim almak isteyen kişilere senaryo yazım teknikleri, yazım sırasında karşılaşılan zorluklar, karşılaşılan bu zorluklarla ilgili çözüm önerileri hakkında derinlemesine bilgi edinimlerini ve alternatif dramatik kurgu modellerinin tanıması amaçlanmaktadır. Senaryo yazarlığı eğitimi programının ana hedefi, film örneklerini ve önemli senaryo metinlerini inceleyerek eğitimi alan kişilerin kendi senaryolarını oluşturmalarına zemin hazırlamak yani onları bu konuda eğitmek ve hazır hale getirmektir.

DC KOZMOS’da verilen senaryo yazarlığı eğitiminde eğitim alan kişiler, kendi projelerini üretmelerinin yanında birçok filmden parçalar görecek, kendilerininki dışında senaryo çalışmalarını gözlemleyecek ve sinemanın diğer disiplinlerinden gelen konukların birikimleri ile bilgilenecektir. Eğitime katılanların ilk dersten itibaren alan içi ve alan dışı çalışmalar yapması sağlanırken, laboratuvar ve atölye çalışmaları ile eğitim süreci desteklenecektir.

Senaryo Yazarlığı Eğitim İçeriği

Senaryo Tanımlamaları

Film Çözümleme, Etkili İzleme

Senaryo Yazım Teknikleri

Belgesel, Animasyon, Reklam Senaryoları

Kısa Film Senaryoları

Dizi Film, Film Senaryosu

Senaryo Okuma

Uygulamalı Kısa Film Senaryo Yazımı

İlk Fikir, İlginç Olan

Ritüel ve Mit, İlk Yazılı Metinler

Çatışma, Biri Gelir, Düzen-Yeni Düzen

Dramatik olan, Trajik Olan

Öykü ve Karakter Oluşturma

Kurgu, Alternatif Kurgular

3 Tekrar, Anlam Oluşturma, Merak Ögesi

Dialog, Söz Yazımı

Senarist -Yönetmen, Senarist -Yapımcı İlişkisi

Çekim senaryosu

Diğer Eğitimlerimiz

Tasarım: Web Tasarım