fbpx

Faik ERTENER

Devlet Tiyatroları Baş Rejisör

Faik Ertener, 1952 yılında Van’da  doğdu.1976 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdikten sonra reji eğitimi için Darmstad’a gitti. 1980 yılında  İstanbul Devlet Tiyatrosu’na girdi. Günümüze kadar 50’yi aşkın oyun yöneten Faik Ertener yurtdışında da yönettiği oyunlarla ödüller aldı. 1994 yılında yazdığı oyun Rusça ya çevrildi. Kendi yönettiği bu oyunla Rusya’da yılın en iyi yönetmeni seçildi.

Devlet Tiyatroları’nda özellikle bölge tiyatrolarında oyunlar sahneledi. 2000 yılında İstanbul Devlet Tiyatroları’nda Genel Sanat Yönetmeni olarak ve 2005 yılında ise Devlet Tiyatroları Baş Rejisörlüğüne atandı. Yurtdışında çeşitli ülkelerde workshoplar yaptı ve oyunlar yönetti. Tiyatronun yanı sıra Yapı Kredi Bankası Kültür ve Sanat Danışmanlığı’nı 10 yıl sürdürerek kültürel  ve sanatsal faaliyetleri yönetti. Banka adına Uluslararası birçok festivali gerçekleştirdi. MEB İLTÖ  Tiyatro yarışmalarının kurucusu olarak  jüri başkanlığını yürüttü. İstek Vakfı’nda  6 yıl süresince  kültür ve sanat  danışmanlığı yaparak vakfın tüm okullarında Tiyatro çalışmalarını yönlendirdi.

Üniversitelerde Oyunculuk Reji Etkili ve Güzel Konuşma, Beden Dili ve Liderlik konularında seminerler verdi. Tiyatro ve televizyon dünyasına birçok oyuncu yetiştiren Faik Ertener, 2017 Devlet Tiyatroları’ndan emekli oldu. Halen Maltepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Eğitimlerimiz

Tasarım: Web Tasarım