fbpx
Dublaj Eğitimi

Dublaj Eğitimi

 

Dublaj eğitimi, günümüzde özel televizyon kanallarının çoğalması ile özellikle dublaj sanatçılığı son yılların en önemli mesleği haline geldi. Özel televizyon kanallarının yanı sıra web TV programlarının da hızla yayılıyor olması aslında dublaj sanatçılığı ile birlikte dublaj eğitimi konusunu da gündeme getirdi. Bu gün aslında göründüğü kadar kolay bir meslek olmadığını söyleyeceğimiz dublaj sanatçılığı için mutlaka dublaj eğitimi alınmalı. Çünkü dublaj eğitimi oldukça teknik konular ele alınmakta. Dublaj eğitiminin öncelikli olarak birçok teknik yönü bulunmakta. Tabii bu teknik konukların zorlukları da yok değil.

Seslendirme sanatçılığı olarak da bilinen dublaj sanatçılığının zorlukları ve dikkat edilmesi gereken çok önemli yönleri vardır. Öncelikle şu konu çok iyi bilinmeli teknik aslında birinci sırada değerlendirilmesi gereken bir konudur. Çünkü bu eğitimi alan pek çok kişi stüdyoya girdiğinde yetersizlikleri nedeniyle hayal kırıklığına uğramaktadır. Bu yetersizlikleri ne yazık ki iş bulmalarını da etkileyecektir. İşte bu nedenle dublaj eğitimi alan kişilerin ayrıca teknik eğitim de verilmeli. Teknik eğitimin yanında ayrıca dublaj çeviri tekniğinin de birlikte alınması gerekmektedir. Bu eğitim sonrasında dublaj sanatçısı olacak kişilerin donanımlı bir şekilde iş aramalarını sağlayacaktır. Hatta daha da tercih edilir hale gelebileceği bile söylenebilir.

Bu nedenle dublaj eğitimi almak isteyen kişilerin bu eğitimi veren merkezleri çok iyi araştırarak seçmesi gerekiyor. Bu eğitimi verecek merkezler öğrencilere her türlü donanımlı bir eğitim vererek, bu öğrencilerin iş bulma imkanlarını üst düzeyde tutmak için çalışmalıdırlar.

Teknik konusu birkaç başlık altında toplanabilir. Bunlardan birincisi dublaj tekniğidir. İkinci sırada ise mix operatörlüğü yer almaktadır. Üçüncü sırada ise kayıt teknisyenliği dublaj tekniği bulunmaktadır. Dördüncü sıra mix operatörlüğü.  Yine yabancı dili iyi olanlar için dublaj metinleri çeviri tekniği eğitimi ile dublaj yönetmenliğini de bu başlıklar arasında sayabiliriz.

Yalnız bu eğitim tüm görsel sanatlarda olduğu gibi oldukça disiplin isteyen bir iştir. Özellikle ses konusu başta olunca bunun için sağlığa da özen göstermek çok önemlidir. Vermek çok önemlidir. Ani alınacak teknik eğitimle birlikte kişilerinde kişisel olarak sağlıklı bir yaşam sürmeleri gerekmektedir.

Diğer Eğitimlerimiz

Tasarım: Web Tasarım