fbpx
2 Hafta

Elada Oyunculuk Atölyesi

Shakespeare Tiradları ve Sahne Çalışması
Bir aktör olarak kendinizi profesyonel açıdan geliştirmek üzere Shakespeare oyunculuğunu öğrenmek ya da bu dili deneyimlemek istiyorsanız, bu iki haftalık yoğun atölye ile çok sayıda teknik ve yaklaşımı, özellikle Stanislavski ve çağdaşlarının psiko-fiziksel metotlarını kullanarak Shakespeare metinlerinin sırlarını keşfedebilirsiniz.

İlk hafta, metinlere aşinalık kazanmaya odaklanacağız. Seçilmiş tirad ve sahneleri aldıktan sonra, yoğun ses ve hareket çalışmalarıyla keşif sürecine başlayacak, bunun yanında size verilen sahne ve tiradlarla ilgili kapsamlı araştırmalar, hazırlıklar ve provalar yapacaksınız. Düşünce ve sözcüklere hayat vermeyi öğrenecek, ağızdan çıkıp kalbe işleyen Shakespeare tiradlarının dünyasına giriş yapacaksınız. Shakespare metinlerini anlamaya yönelik ipuçlarının arayışında, deneysel bir serüvene atılacaksınız.

İkinci haftada ise aldığınız karakterlerin duygusal yönleri üzerinde çalışacaksınız. Sesi hayal gücü ve hafıza ile birleştirecek, duygu Hafızası ve Nehir Öykü alıştırmalarıyla tiradlarınızın arka planında yatan hikayeyi keşfedeceksiniz. Bu hayal gücü yolculuğu, karakterlerinizin içindeki yaşamı ve her birinin hayatındaki kişisel dönüm noktalarını gün yüzüne çıkaracak.

Bu atölye, dönüşümsel karakter çalışmalarında sizi yeni bir yaklaşımla tanıştıracak ve yaratıcı süreçlerinizi genişletmenize yardımcı olacak. Kurs biterken, çalışmalarınızı davetliler önünde sunma fırsatına sahip olacaksınız.

Atölyenin Hedefleri
– Oyuncunun, sesli metin ile Shakespeare dili arasındaki bağlantıyı kavramasını sağlamak
– Oyunculuk bağlamında nefes ve hareket farkındalığını artırmak
– Vücuttaki ses mekanizmasına dair psiko-fiziksel farkındalık geliştirmek

Kazanımlar
– Shakespeare tiradlarındaki drama olasılıklarının farkına varmak
– Bir izleyici kitlesi için kolektif düşünceler ifade edebilmek
– Shakespeare’in sahnelerini ve tiradlarını izleyici karşısında sergileyebilmek

Program

1. Hafta:

1. Gün: Tirad ve Sahnelerin Dağıtılması Tanışma.
2. Gün: Metin Analizi ve karakter profillerinin çıkarılması.
3. ve 4. Gün: Psiko-fiziksel keşif; ses ve vücut çalışması
5. Gün: Shakespeare metinlerinin canlandırılması

2. Hafta:

1. Gün: Duygu Hafızası ve Aktif Analiz
2. ve 3. Gün: Ses, metin ve karakter çalışmalarını keşfetmede nehir öyküler
4. Gün: Tiradların yönetilmesi, görüşlerin sahnelenmesi ve karakter mülakatları
5. Gün: Tiradların nihai gösterime hazırlanması

Neler Öğreneceksiniz?
– Shakespeare dilinin ve yapısının nasıl ele alınacağını
– Shakespeare sahnelerinin ve tiradlarının nasıl yorumlanacağını

Ele alınacak bazı konular:
– Drama analizi
– Öykü anlatımı
– Doğaçlama
– İç atmosfer ve mizansen yaratma

Neler getirmeli?
– Kolayca hareket edebileceğiniz rahat kıyafetler giyin
– Kemer, kot pantolon veya hareketlerinizi kısıtlayıcı giysilerden kaçının
– Not tutmak için bir kalem ve defter getirin

Müfredat ve Süre

Bu iki haftalık yoğun atölye, Pazartesi – Cuma günleri 10.00 – 17:00 saatleri arasında gerçekleşecektir.

Atölye Tarihi: 24 Haziran 2019 -­ 06 Temmuz 2019

behsat ahmetBehsat Ahmet

Behsat Ahmet, Atlas Okyanusu’nun her iki yakasındaki farklı kanallarda canlı performanslar sergileyerek edindiği güçlü bir saygınlığa sahip olan, disiplinler arası bir tiyatrocu, uygulayıcı ve aktör eğitmenidir. Çalışma alanları arasında; tiyatro, aktör eğitmenliği, beden hareketleri eğitiminin yanı sıra, ortamlararası tiyatro prodüksiyonları için yazarlık bulunmaktadır. Performans sanatlarına dair Batı’daki ve Batı dışındaki yaklaşımları aşan fiziksel oyuncu eğitmenliğinde yeni sınırlar keşfetmede çok başarılıdır.

 

Behsat Ahmet, oyunculuk eğitiminden önce hem İngiltere hem de New York’ta profesyonel modern dansçı olarak çalışmıştır. İngiltere’ye dönmesinin ardından, Royal Central School of Speech and Drama’da Oyuncu Eğitmenliği ve Koçluğu Yüksek Lisansını tamamlamış olup, aynı zamanda Trinity Laban Konsevatuvarı Dans Bilimleri bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. B. Ahmet, aralarında Merce Cunningham, Kristen Linklater, Meredith Monk, Bonnie Bainbridge Cohen, William Esper ve Wynn Handman’ın da bulunduğu önde gelen pek çok uluslararası tiyatro yönetmen ve eğitmenleriyle çalışmış ve onlardan eğitim almıştır.

 

2018 yılında, halen çığır açan derslerini vermeye devam ettiği East London Academy of Dramatic Art’ı kurmuştur. Bundan önce; Royal Central School of Speech and Drama, E15 School of Acting ve RADA’daki YL Tiyatro Laboratuvarı gibi lider drama okullarında dersler vermiştir.

Detaylar

Katılımcı Sayısı: 8 - 10 Kişi

Eğitim Süresi: 2 Hafta

Tasarım: Web Tasarım