fbpx
Beşiktaş’ın Kalbinde Bir Kültür Mabedi: DC Kozmos…

Beşiktaş’ın Kalbinde Bir Kültür Mabedi: DC Kozmos…

 

Sayın Cüneyt İngiz’ in Kaleminden

Beşiktaş’ ın Kalbinde Bir Kültür Mabedi: DC Kozmos…

Istanbul’ un en gözde semtlerinden birisidir Beşiktaş. Gerek asi ruhu gerek ruhu gereği bambaşka bir havası vardır. Dolmabahçe Sarayı’ nı da sınırları içine alan bu semt Atatürk’ ün asaletini de taşır. Beşiktaş’ ta mahallenin muhalif bir duruşu vardır. Gezi Olayları’ nda merkez direniş noktası haline gelen bu semtin ruhu en iyi o zaman anlaşıldı. 

Ve tabii ki Beşiktaş Futbol Takımı… 

Bu semtin bir yansımasıdır Beşiktaşlılık. Amaç sadece futbol değildir Beşiktaşlı için. İsyandır, yardımseverliktir, haksızlığa dik bir duruştur. Bu yüzdendir hep ezilmesi, bu yüzdendir hep ezilenin yanında olması. Beşiktaş ruhu dendi mi akan sular durur, isyanın ilk Kuvayı Milliye askerlerini bu ruh ortaya çıkartır.

İşte böyle değerli ve önemli bir semtin yepyeni kültür merkezi var artık. Mahallenin ruhuna ters düşmeyen, aksine bu ruha dâhil olan bir kültür merkezidir burası.

Tiyatro, drama, diksiyon, kamera önü oyunculuğu ve seslendirme eğitimleriyle temelden sanatı sevdiren, tiyatro sahnesiyle, resim sergileriyle her sanat akımından tiyatro oyununu ağırlayan bir sanat akademisidir.

Caddeye bakan kapısından içeri girdiğiniz anda sanatı soluyabildiğiniz, tiyatro ve sinemanın büyüsü içinde çay kahve içebileceğiniz, duvarlarındaki sanatçıların fotoğraflarına, tiyatro ve sinema yazılarına bakarken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız bir mekân.

Giriş katında güler yüzlü servisiyle, sakin, huzurlu ortamıyla keyif veren mekânın bir üst katında derslerin ve sergilerin yapıldığı salon karşılıyor sizi, birbirinden güzel resimlerin asılı durduğu.

Giriş katının altında ise Sahne DC Kozmos duruyor olanca asaletiyle. Tiyatro oyunları, kukla gösterileri sergileniyor bu salonda. Aynı kattaki prova ve okuma salonu, teknik odalar ise kendi ruhunu taşıyor.

Her duvarında ise Beşiktaş’ ın ve Türkiye’ nin vazgeçilmez simgesi Atatürk’ ün resimleri çıkıyor karşınıza. Hele ki sizi ağırlayan müdürün misafir koltuğuna oturduğunuzda içinizi kaplayan güven duygusu tam başınızın arkasındaki duvarda o asil imzadan geliyor. Mustafa Kemal Atatürk’ ün imzası…

Eğer hala bu salonu görmediyseniz, nerede olduğunu bilmiyorsanız hayatınızda çok şey eksik demektir. 

Beşiktaş’ ın kalbinde kurulan sanat merkezi DC Kozmos’ u en kısa sürede ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Tebrikler ve başarılar DC Kozmos…

Diğer Eğitimlerimiz

Tasarım: Web Tasarım