fbpx
Drama Dersi

Drama Dersi

Özellikle tiyatro oyuncusu ve profesyonelleştikçe tiyatro sanatçısı olmak isteyenlerin mutlaka drama dersi almaları gerekmektedir. Bugün tiyatroda sahne üzerinde ve sizden bahsedilirken oyunculuktan sanatçılığa geçmenin en önemli ilk şartı eğitimdir. Bu şart aslında yetenek gibi düşünülse de ne yazık ki çok yanlış bir düşüncedir. Bu nedenle mesleğini doğru, düzgün ve olması gerektiği gibi yapmaları konusunda hem fikir olanlar her anlamda eksiksiz bir eğitim almalılar ve kendilerini geliştirmeye devam etmeliler. Öncelikle her oyuncu olmak isteyenin aslında sadece tiyatro değil sinema ve dizi oyuncularının da alması gereken bir eğitim olan drama dersi için öncelikle iyi bir araştırma yapılması gerektiği unutulmamalı. Bu araştırma tabii ki bu eğitim dışarıdan alınacaksa geçerli olup, bu durumda daha bir önem arz etmektedir. Aslında özellikle son yıllarda daha önemli bir hale gelen drama ve drama dersi insanda birçok duyunun ortaya çıkmasını sağlayabilir. Yani belki de insanın bir nevi kendisini yeniden keşfi gibi.

Dramanın insanın içinde bulunan belki de hiç bilmediği o saklı enerjisini dışarıya çıkarır. Bu sizin belki de siz de hiç varolduğunu bilmediğiniz bir enerji olabilir. Ortaya çıkan bu saklı enerji ile kendinizi yendiden tanımlamanız, yeniden tanımanız bile mümkün olabilir. İşte hiç bilmediğiniz o sakle enerjiyi drama dersi ile serbest bırakırken, kendinizi de tanımanızı sağlarsınız. Duygularınızı yeniden fark edersiniz. Drama dersi ile her türlü duygu ile iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle drama dersi ile kişinin kendisine olan özgüven gelecektir. Bunu asla gözardı etmemek gerekir. Sonrasında en önemlisi kişi empati duygusunu öğrenecek ya da bu var olan duyguyu kendinde geliştirecektir. Diğer önemli bir ayrıntı da problem çözme olarak karşımıza çıkmakta. Drama dersi ile edinilicek özelliklerden biri de kendini ifade edebilme. Yani drama dersi ile kendini ifade edebilme yeteneği kazanılırı ya da bu yetenek de geliştirilir. Özellikle oyunculukta gerekli olan ve yaratıcılık, duyguları ifade edebilme işte drama dersleri ile kazanabilecek yeteneklerdendir.

Ancak drama dersi için de yine eğitim alınacak kurum, eğitmenler ve dersler hakkında daha önceden detaylı bir araştırma yapılmalıdır.

Diğer Eğitimlerimiz

Tasarım: Web Tasarım