fbpx
Spikerlik Eğitimi

Spikerlik Eğitimi

 

Spikerlik Eğitimi; spikerlik mesleği de tıpkı oyunculuk gibi birçok kişinin çocukluktan hayalini süslemektedir. Spikerlikte  aynı oyunculuk gibi iyi bir eğitim gerektirmektedir. Etrafınıza baktığınızda bugün kadın erkek farketmeksizin birçok kişi spiker olmak istemekte ve bunun için çaba sarfetmektedir. Ancak bu işi gerçekten yapmak isteyen, profesyonel bir iş olarak gören kişiler bu işin eğitimini almaktadırlar. Ancak spikerlik eğitiminin de çok kolay olduğu söylenemez. Spikerlik eğitimi içinde özveri gerekmektedir. Özel televizyon kanallarının çoğalması, özel radyolarının sayısının artmasının yanı sıra son yıllarda web tv’lerinin de hayatımıza girmesi ile spikerlik mesleğine olan ilgiyi artırırken, yine bu mesleğin eğitimi için gerekli olan yeterliliklerinin de sorgulanmasını gündeme getirdi. Özellikle bazen alınan spikerlik eğitimi yeterli olmayınca ne yazık ki bu mesleği yapmak isteyenleri zor duruma düşürebiliyor. Çünkü spikerlik eğitimi denince akla sadece ses çalışması yeterli gelmeyecektir. Spikerlik eğitimi içerisinde beden dili eğitiminin de önemi büyüktür. 

Günümüzde spikerlik konusunda yapılan en büyük hatalardan biri bu meslek denince akla ilk dış görünüşün gelmesidir. Sanki spikerler güzel ve yakışıklı olmalılar gibi genel bir kanı durumu söz konusu. Ancak güzellik ve yakışıklılık hiçbir şekilde durumun kurtarılması açısından birinci sırada yer almaz. Hatta çoğu zaman sıralamada bile yer almaz. Bunun için spikerlikte önemli olan yeterli spikerlik eğitimin alınıp, alınmadığıdır. Eğer doğru bir spikerlik eğitimi alınmadıysa bu kişilerin meslek hayatları da uzun ömürlü olmayacaktır.

Öncelikle spiker olabilmek için çok iyi bir diksiyona sahip olmak gerekiyor. Bu da spikerlik eğitimi alıerken alınacak ilk eğitimlerdendir. Tabii bunun yanı sıra konuşulan dilin en iyi şekilde kullanılabilmesi de çok önemli. Tüm bunların yanında herhangi bir olağan durum karşısında akıcı konuşabilmenin de önemini vurgulamak gerekir. Ancak spikerlik eğitimi almak için başvurulacak merkezlerin de bir o kadar iyi araştırılması gerekmektedir. Çünkü spikerlik eğitimi adı altında bazı merkezler bu işin eğitimini gerektiği gibi vermemektedirler. Bu da eğitimi alan kişinin meslek hayatına başladığı anda önüne büyük bir engel olarak çıkmaktadır. Bu da birçok kişi için aslında mesleğin bitmesi anlamına gelmektedir.

Diğer Eğitimlerimiz

Tasarım: Web Tasarım