fbpx

Burak GÖRAL

Senarist, Film Eleştirmeni

İstanbul doğumlu Burak Göral, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olmasına rağmen hep sinemanın içinde olmayı seçen bir film eleştirmeni, gazeteci, yazar ve senaristtir.

Göral, 1994 yılından itibaren Sinema Dergisi, Milliyet – ek yayınlar, Esquire dergisi, Yeni Yüzyıl – Café Pazar, Cumhuriyet, Posta ve Sözcü gibi gazete ve dergilerde düzenli olarak film eleştirisi ve sinema yazıları kaleme aldı. 3 sene boyunca DVD+ adlı sinema dergisinde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı.

Yönetmen Yavuz Özkan’ın “Bir Erkeğin Anatomisi” adlı filminde yönetmen asistanlığı da yapan Göral, kısa bir süre radyo yapımcılığı yaptıktan sonra bazı sinema filmlerinde senaryo danışmanlıklarında bulunmuştur. Bir süre sonra da internet sektörüne geçmiş, bazı sinema sitelerinin (superonline ve Veezy.com) editörlüğünü yürütmüştür. Kısa bir süre ATV’de yayınlanan “Pilli Bebek” adlı dizinin senaristlerinden biri olmuştur. Aynı yıl TRT radyosunda üç yıl boyunca süren ve haftalık olarak canlı seslendirilen “Aynı Çatı Altında” adlı bir aile dramasını da kaleme almaya başlamıştır. Radyo stüdyosunda oyuncular tarafından canlı olarak oynanan ve bir nevi radyo tiyatrosu olan “Aynı Çatı Altında” toplam 150 bölüm sürmüştür.

Göral’ın yayımlanmış 3 sinema kitabı, çekilmiş 3 sinema filmi senaryosu bulunmaktadır. Altı yıldır kurucularından biri olduğu Arka Pencere adlı online sinema dergisinin yazarlarından biri olup, Sözcü Gazetesinde düzenli film eleştirmenliği yapmaktadır.

Proje bazında senaryo danışmanlığı/doktorluğu yaparken kendi adına açtığı Senaryo Atölyesi’nde de senaryo yazımı konusunda ‘workshop’lar düzenlemektedir.

Çeşitli ulusal ve uluslararası kısa ve uzun metrajlı film festivallerinde jüri ve ön jüri olarak da çalışmaktadır.

Filmografi:

2005 – Gece 11.45 (Yönetmen: Ercan Durmuş)

2011 – Beni Unutma (Yönetmen: Özer Kızıltan)

2013 – Bu İşte Bir Yalnızlık Var (Yönetmen: Ketche)

2014 – Tek Dileğim Sensin (TMC Film – ön prodüksiyonda)

2015 – Benim Adım Nalan (Gülşah Film – ön prodüksiyonda)

2015 – Sonsuza Dek Mutsuz (Kültür Bakanlığı destekli – Yapımcı aranıyor)

 

Kitaplar:

2002 – Dostlarım Al Pacino ve Sadri Alışık

2003 – Hollywood

2008 – Neden Bazı Filmler Daha İyi?

2017 – Çocuklarınız için Film Seçme Rehberi (yayına hazırlanıyor)

Eğitimlerimiz

Tasarım: Web Tasarım