fbpx

Tiyatro (Sahne Kozmos)

KURBANIN KALÇA EGZERSİZLERİ

”Tiyatro DC Kozmos” …Ve Perde!

OYUN HAKKINDA

Bir Hayal Tiyatronun 2017-2018 yılında sahnelediği ”Kurbanın Kalça Egzersizleri” oyunu tek perdelik bir komedi. İzleyenleri başka bir dünyaya taşıyacak diyaloglar ve anlatımlar var oyunun içinde.
Destanlar, masallar ve resmi tarihler topallayarak kaçıp gittiler.
Bugünlerde elimizde bir şey kaldı: Nasıl göründüğümüz. 
Satın aldıkça biz de birer ürüne dönüştük. Daha parlak, daha pürüzsüz, daha taze… Sabit ve Nurten de dönüşüyorlar. Elektrik süpürgesine, kovaya ya da başka bir şeye.
Ve soruyorlar?
Bir kadının raf ömrü kaç yıldır?

OYUNUN KÜNYESİ

Oyunun Türü: Kara Komedi

Oyunun Süresi: 80 Dakika

Yazan: Ali Mustafa Kemal Tut

Yöneten: Ulukan Özpolat

Oyuncular:  Ulukan Özpolat – Lale Adhami – Ali Murat Altunmeşe

Işık Tasarım: Batuhan Sezer 
Ses: Melis Balcı

Müzik ve Ses Tasarım: Mustafa Yazıcıoğlu 
Oyun ve Afiş Fotoğrafları: Umut Acar

Bilet fiyatları: 
Tam: 35 TL – Öğrenci: 25 TL

Tarih: 25 Aralık 2017

Saat: 20:30

Biletler Sahne Kozmos Gişesi ve Bir Hayal Tiyatro Gişesi’ nden temin edilebilir.

İletişim ve rezervasyon:

DC Kozmos & Sahne Kozmos

0 212 227 11 10
0 212 227 11 11
0 553 911 91 00

Bir Hayal Tiyatro

0 212 243 23 29
0 533 632 34 33

”Biraz Uçuk Biraz Kaçık”

Kadın – erkek ilişkilerinin gittikçe içinden çıkılamaz bir hal aldığı günümüzde, popüler kültürün bize dayattığı yaşan biçiminin bizi yalnızlığa ve yabancılaşmaya sürüklediği, çivisi çıkmış bir Dünya’ ya hepimiz ‘Biraz Uçuk Biraz Kaçık’ değil miyiz.

Bu bağlamda oyun, toplumun dayattığı yaşam tarzının uç örnekleri Savaş (Ozan Sevin)’ ın ve Sumru(Manolya Sülün)’ nun bencil dünyalarında yolculuğa çıkarken, talihsiz bir olay sonucu, bu marjinal ikilinin hayatlarına zorunlu dahil olan Tarık(Serpil Beylik)’ ın, mekandan ve bu ikilinin hayatından çıkmak için verdiği umutsuz çabayı, trajikomik bir şekilde gözler önüne seriyor.

Bir Bilet Al!

Rubakad (İstanbul Rumeli Balkan Derneği) ailesi olarak, kurulduğumuz günden bu yana yurt içi ve yurt dışında kültürel, sanatsal etkinliklerimiz; sosyal sorumluluk projelerimiz ve ‘Işıldayan Yüzler’ adı altında, eğitime desteğimiz ile sivil toplumu güçlendirmeye, toplumda farkındalık yaratmaya devam ediyoruz.

Sen de sadece bir bilet alarak sanattan, eğitime uzanan bu keyifli yolda bizimle yürümeye var mısın? 
Bilet Fiyatı: 30 TL

Tarih: 16 Aralık 2017

Saat: 20:00

Biletler Sahne Kozmos Gişesi’ nden temin edilebilir.

İletişim ve rezervasyon:

DC Kozmos & Sahne Kozmos

0 212 227 11 10
0 212 227 11 11
0 553 911 91 00

AH KARAGÖZ VAH KARAGÖZ “Kim Korkar Mikroptan”

 

İSTANBUL’LU TİYATROSEVER ÇOCUKLARA MÜJDE;

DC KOZMOS KUKLA TİYATROSU’ NDA

DÜNYA ÇOCUK OYUNCULARI’ NDAN

MÜZİKLİ GÖLGE-DRAMA

 ” AH KARAGÖZ!

VAH KARAGÖZ…”   

 

            Başta drama olmak üzere, sanatın farklı alanlarında eğitim ve etkinlikler üretmek üzere geçtiğimiz 2016-17 sanat mevsiminde,  kurucusu Mehmet Şahin’ in genel sanat yönetmenliğinde ülkemiz kültür-sanat hayatına gözlerini açan DC KOZMOS AKADEMİ, yetişkinler için yaşama geçirdiği altı sanat atölyesinin yanı sıra, yeni tiyatro sezonunda çocuklar için oluşturduğu KUKLA TİYATROSU’ NUN perdesini de 23 Aralık 2017 günü ünlü bir gölge oyunuyla açıyor:  AH KARAGÖZ! VAH KARAGÖZ…

 

            KOZMOS-DÇO İŞBİRLİĞİYLE YENİ BİR GÖLGE TİYATROSU…

            Kozmos Akademi, ülkemizin çocuklar için tiyatro alanında ilk özgün kuruluşu olan ve bu sezon 50. yaşına giren Dünya Çocuk Oyuncuları’ yla yaptığı işbirliğiyle tiyatro dünyamıza yeni bir çocuk tiyatrosu kazandırıyor:  DC KOZMOS KUKLA TİYATROSU

            İlk oyun: AH KARAGÖZ! VAH KARAGÖZ…

         Fikret Terzi’nin SABUN-SU KULLANMA ALIŞKANLIĞI -HİJYEN ve DİŞ SAĞLIĞI bilinci yanında, DİYABETLE ÇOCUK YAŞTA MÜCADELE iletisi içeren, 05 yaş üstü çocuklar için yazıp, Dünya Çocuk Oyuncuları’ nda sahneye koyduğu müzikli fantastik gölge-drama AH KARAGÖZ! VAH KARAGÖZ!, geçtiğimiz yıllarda İstanbul Devlet Tiyatroları ve Şehir Tiyatroları’ nda da sahnelenmiş, küçük-büyük Karagöz hayranlarının çok büyük beğenisini kazanmıştı.

            Çocuklar KARAGÖZ ve HACİVAT’ la tanışıp, “HAYALİ” oluyorlar!

            Kozmos Akademi Kukla Tiyatrosunun ilk oyunu olan bu çılgın güldürüde çocuklar, geleneksel gölge oyunumuzun efsane kahramanları KARAGÖZ VE HACİVAT’ la yakından tanışmakla kalmıyor, gölge tiyatromuzun yaratıcısı KÜŞTERİ USTA‘ nın çırakları olarak sahneye çıkıyor, tasvirleri oynatıp-seslendirerek canlandırıp, yeni küçük Hayali adayları olarak gölge tozunu soluyorlar…

                       

            HEM GÖLGE OYUNU HEM DRAMATİK OYUN!

 

            AH KARAGÖZ!  VAH KARAGÖZ’ ün alışılmış Karagöz oyunlarından farklı yanlarının başında, ‘gölge-drama’ yapısı geliyor.

            Olaylar,  hayal perdesinde klasik gölge kahramanlar Karagöz ve Hacivat arasında gelişirken, aynı anda KOMİK MEMİŞ, HAYALİ KÜŞTERİ ve BEBERUHİ gibi canlı kahramanları da gölgelerle buluşturuyor… 

            Hayali Küşteri Usta, sopaların ucundaki kuklalarla iletişime geçerken, Yardak Memiş de Karagöz, Hacivat ve Beberuhi gibi hayal perdesindeki gölgelerle bağ kurup, kimi zaman bu sevimli gölge kuklalarla komik ilişkilere girip seyircileri gülmekten kendinden geçirirken, kimi zaman da gölgeyken canlanan Beberuhi karakteriyle şeker tutkusu yüzünden sürtüşmeye girerek, ustasının zilli sopasını yemek zorunda kalıyor! 

            OYUN PERDEDE BAŞLAYIP ÇOCUKLARI DA İÇİNE ALIYOR!

            Oyundaki absürtlükler bunlarla da kalmayıp; gölge karakterlerle iç içe geçen canlı karakterlere yeni bir halka daha ekleniyor ve olaylar seyirci çocukları da içine çekiyor. Yani perdedeki hayal sahnesi, perde önündeki oyun sahnesi ve salondaki gerçek hayat sahnesi buluşup seyir zevkini doruğa çıkartarak oyunu çok daha ilginç kılıyor…

            KATILIMCI TİYATRO’ nun doğru ve çağdaş bir örneği…

            AH KARAGÖZ!  VAH KARAGÖZ‘ ün klasik gölge oyunlarından tümüyle farklı yanlarından biri de, olay örgüsü ve dramatik kurgusuna kattığı izleyici çocukları da içine alan dramatik kurgusu-olay örgüsü…

            “ÇOCUKLAR TİYATROYA SEYRETMEYE DEĞİL OYNAMAYA GELİR” özgün yaklaşımıyla onlarca oyun kaleme alan Fikret Terzi’ nin tüm oyunlarında olduğu gibi bu oyunundaki katılımcı anlayışı da, izleyici çocuklara yöneltilen sorularla onları ‘’EVEEET-HAYIIIR’’ yanıtlarıyla robot-kuklalara(!) çevirmeden, çocukları özgün düşünceleriyle oyuna katılarak kendilerini olayların içinde bulmalarıyla gerçekleşiyor.

            Ve oyunun finalini, kendilerine özgü yaratıcılıkları ve sonsuz imgelem güçleriyle seyirci çocuklar oluşturuyor: işte ÇOCUKLARIN ZAFERİ…       

                       

            MİKROP çocukları çıldırtan önerisi: PİSCİLİK OYUNU!

            Oyunun başkahramanı ne Karagöz, ne Hacivat, ne Memiş, ne Beberuhi ne de Küşteri Usta’ dır; oyunun baş kahramanı-belası, kötü karakter sevimsiz MİKROP tur.

            Tiyatroya, çocuklarla arkadaş olmaya; kendine arsız yaramaz, uslanmaz, sabun-su kullanmaz arkadaş bulmaya ve onları öpmeye gelen Mikrop’un, seyirci çocuklara çok güzel bir oyun önerisi vardır: PİSCİLİK OYUNU!

            Kim korkar mikroptan?!

            Beberuhi’nin açıkta sattığı ve her birini yaladığı şekerlere bulaşıp, onları tüketen çocukları hasta yapmayı çok seven sevimsiz Mikrop, aşırı şeker tutkunu KARAGÖZ’ ün dişinin çürümesine yardımcı olarak amacına ulaşırken, tatlı düşkünü Komik Memiş de, seyirci arkadaşlarının uyarısıyla Mikrop’ un elinden kurtulacaktır.

 

            Korkak Karagöz’ e kim cesaret verecek?

            Çürüyen dişlerinin ağrısıyla inleyen, ancak korkusundan dişçi Hacivat’tan kaçan Karagöz, seyirci çocukların alkışlarından cesaret alarak dişlerini yaptırıp sağlığına kavuşurken, Mikrop bu yardımlaşmadan hiç hoşlanmamıştır ve çocuklara savaş ilan eder…

            Oyunun sonunda Mikrop mu kazanır, çocuklar mı?

            Tiyatrosever çocuklar, açıkta satılan yiyecekleri almayacak,  çok şeker yiyerek kendilerini hasta yapmayacak ve sinsi Mikrop’un tuzaklarına düşmeyecek kadar akıllı olup olmadıklarını kanıtlamak zorundadırlar.

            Komik Memiş ve Seyirci Çocuklar arasında, oyunun başında kurulan sahne-salon kan bağı finale kadar giderek yükselen bir gerilimle sürerken, seyirci çocuklar hem eğlenceye fazlasıyla doymuş, hem de kötü karakter Mikrop’a karşı verdikleri mücadeleyi kazanmış olarak oyundan ayrılırlar.         

 

DİYABETE

     FARKINDALIK! 

            ŞEKER yerine KURUYEMİŞ!

            Oyunun, Karagöz ve Hacivat’ ı çocuklara sevdirmek kadar önemli bir işlevi de, su ve sabun kullanımı, diş sağlığı gibi konularda çocuk düzeyinde hijyen bilinci oluşturmaktır. Ancak bu oyunun en önemli iletisi, ÜLKEMİZDE 09 YAŞA KADAR YAYIYMIŞ OLAN DİYABET-ŞEKER HASTALIĞI konusunda farkındalık yaratarak, çocukları aşırı şeker tüketiminden uzaklaştırmak ve ŞEKER YERİNE KURUYEMİŞ yemelerini önermektir.       

            Kuruyemişçi Beberuhi…

            Oyunun bir diğer komik karakteri şeker satıcısı Beberuhi, tatlıya olan bağımlılığı nedeniyle ağzında kalan tek dişiyle herkesi kendine güldürmektedir. Üstelik aşırı şeker tüketiminin zararını bilen tiyatrosever bilinçli çocukların önerisiyle sorun çözümlenir; Beberuhi şeker yerine kuruyemiş satacaktır… Böylece hem çocukların şekerin zararlarından korunmalarına hem de doğru beslenmelerine katkı sağlayacaktır. 

            Şimdi sıra, seyirci çocukların bu başarısından en çok mutsuz olun Mikroptan tümüyle kurtulmaya gelmiştir. Bunu da arkadaşları Memiş’ in de yardımıyla çocukların başarması hiç de zor değildir artık…

 

            Memiş’ in çocuklara sürpriz hediyesi;  KURUYEMİŞ.

            Ve AH KARAGÖZ VAH KARAGÖZ oyununun finalinde Komik Memiş’ in oyun boyunca bol bol güldürüp eğlendirdiği akıllı arkadaşlarına mikroptan kurtulma ödülü olarak hediye ettiği mini kuruyemiş paketleriyle seyirci çocukların mutluluğu gerçekten görülmeye değer güzelliktedir…

                       

            KOZMOS AKADEMİ KUKLA TİYATROSU’NUN KURULUŞUNU ve

           DÜNYA ÇOCUK OYUNCULARININ 50. YAŞINI kutlayacağımız

AH KARAGÖZ! VAH KARAGÖZ… adlı oyunumuzla, “Ülkemizde aşırı şeker tüketimine dayalı olarak, diyabet hastalığının 09 yaşa kadar yayıldığı gerçeğine” dikkat çekerek tüm eğitimci ve ebeveynlerin bu sanatsal savaşımıza katkılarını bekliyoruz.

       Oyunda Türk Gölge Oyunu KARAGÖZ’ ün piri-yaratıcısı olan HAYALBAZ KÜŞTERİ USTA rolünü Fikret Terzi, ustanın yardağı Komik Memiş rolünü Murat Gün üstleniyor. Dramaturjisini Oğuz Tunç’ un yaptığı yapıtın müzikleri Murat Gedikli’ ye, Dekor-kostüm tasarımı Mualla Akdağ’a ait.

KARAGÖZSEVER TÜM ÇOCUK ARKADAŞLAR

KOZMOS KUKLA TİYATROMUZDA OYUNUMUZA DAVETLİDİR…                          

     

İmza:

KARAGÖZ/HACİVAT

Bilet Fiyatı: 15 TL

Tarih: 23 Aralık 2017

Saat: 13:00

İletişim ve rezervasyon:

DC Kozmos & Sahne Kozmos

0 212 227 11 10
0 212 227 11 11
0 553 911 91 00

kukla2

 

Seda Yıldız

”ŞEKER AHMET PAŞA”

Türk Resim Sanatları denildiğinde akla ilk Osman Hamdi gelse de, “Şeker Ahmet Paşa” hem yaşamı, hem sanatı hem de keşfettiği renklerle kendisinden sonraki ressamlara ışık tutmuş önemli bir ressamımızdır. Onu yeterince tanımıyoruz dedik ve ona bu hakkını teslim etmek için oyunumuzun başkarakteri yaptık.

Şeker Ahmet Paşa’ nın nasıl ressam olup, ona neden ”Paşa” denildiğini, isminin önündeki ”Şeker” lakabını nasıl aldığını merak ediyorsanız, içinde özel mekanizmaları olan kuklalarla oynatılan bu oyunu kaçırmayın. Ressam olma yolunda Ahmet Paşa’ nın yaşamında başından geçenleri anlatan oyun, çocuklara resim sanatıyla ilgili bilgileri eğlenceli ve interaktif bir dille anlatır.

“Şeker Ahmet” de içinizdeki ressamı keşfedeceksiniz.

Tarih: 24 Aralık 2017

Saat: 13:00

Konsept: Rolf Parker
Kukla Tasarım: Çağlayan Sevinçer
Oynayan: Çağlayan Sevinçer
Yöneten: Jana Zeller
Grubu: 5+ (Çocuk ve Aile Oyunu)
Oyun Süresi: 45 dk

*BİLET:

Tam: 35 TL
Öğrenci: 25 TL

*Biletler Sahne Kozmos Gişesi’ nden temin edilebilir.

DC Kozmos & Sahne Kozmos

0 212 227 11 10
0 212 227 11 11
0 553 911 91 00

 

“Karagöz Dinozor Diyarında”

”DC Kozmos Kukla Tiyatrosu” …Ve Perde!

Hacivat kurduğu laboratuvarda ‘’dinozor yumurtası’’ yapmak için iksirler hazırlar. Boğazına düşkün Karagöz iksiri içmeye çalışırken iksir üzerlerine dökülür. Hacivat ve Karagöz gözlerini açtıklarında kendilerini dinozor diyarında bulurlar. Kendilerinin de birer dinozora dönüştüklerini anlamaları uzun sürmez. Bu durumdan kurtulmak için Yumurtacı Dinozor’ u arayıp bulmaları ve ondan üç yumurta çalıp Kral Dinozor’ a getirmeleri gerekmektedir. Fakat bu o kadar kolay olmaz. Yumurtacı Dinozor’ un bazı şartları vardır… Oyun hayal ile gerçek arasında fantastik bir kurguda ilerler. Yüksek tempolu, gerilimi ve komedisi bol, seyirciyi merkeze koyan kurgusu ve zengin görselliği ile tam bir hayal şöleni.

Tarih: 17 Aralık 2017

Saat: 13:00

Ekip: 3 Kişi
Süre: 35 dk

Bilet Fiyatı: 25 TL

Biletler Sahne Kozmos Gişesi’ nden temin edilebilir.

İletişim ve rezervasyon:

DC Kozmos & Sahne Kozmos

0 212 227 11 10
0 212 227 11 11
0 553 911 91 00

Tasarım: Web Tasarım