fbpx
Sahne Sanatları Akademisi’ndeki Eğitim Yolculuğumuz Üzerine

Sahne Sanatları Akademisi’ndeki Eğitim Yolculuğumuz Üzerine

DC KOZMOS Sinema Akademisi‘ne hoş geldiniz …

 

Size eğitim programımızla ilgili bazı bilgiler vermek istiyoruz.

 

Eğitimimizin yarısı sizin yaptıklarınızdan, diğer yarısı bu yapılanlara ilişkin değerlendirmelerinizden (eleştirilerinizden) oluşacaktır. Sizin yaptıklarınız, standart eğitim programının öngördüğü çalışmalardır. Dersler, egzersizler, ödevler, provalar ve çekimler gibi. Eleştirileriniz ise yapılanlara ilişkin değerlendirmelerinizi kapsar. En başta kendinizin çok iyi bir eleştirmeni olmalısınız. Eğitim sürecimiz, kendinizi iyi gözlemlemeniz ve sınamanız için size fırsatlar sunacaktır.

 

Standart eğitim programı, bedensel ve zihinsel hazırlığınızı desteklemek üzere hazırlanmıştır. DC Kozmos’ta geleneksel oyunculuk teknikleri ile başlayan ve kamera karşısında oyunculuk tekniklerine uzanan bir yolculuk yapacağız. Eğitim programımızın temel hedefi, profesyonel hayatta karşılaşacağınız süreçleri yakından tanımanızı sağlamaktadır. Oyuncu, film yapım sürecine en son katılan ve oradan ilk ayrılan unsurdur. Ancak her şey, oyuncunun kamera karşısına geçtiği o an için yapılmaktadır. Eğitimimizin hedefi kendinizi o ana bütünüyle hazırlamanızdır. Oynama eylemini iyi kavramanız, sahnede oynamak ile kamera oynamak arasındaki farkı sınamanız amaçlanmıştır.

 

Eğitmenlerimiz, hepinizin içindeki oynama hazzına ve oyunculuk yeteneğine sınırsız inanç besler. Hepiniz, tıpkı parmak iziniz gibi farklısınız. O yüzden yolculuğunuz boyunca parmak izinizi keşfetmenizi hedefliyoruz. Kendinizin farkına varmak öz güveninizi yükseltecek, sizi giderek rahatlatacaktır. Rahatladıkça da yaratıcı yanınız kendini daha özgür hissedecektir. Amerikalı eğitimci Stella Adler, ilk dersinde öğrencilerine ‘’Bir oyunculuk okuluna geldiniz ve oynamayı öğrenmek istiyorsunuz; ama ben size oynamamayı öğreteceğim.’’ diyordu. Bugünün oyuncusu, oynarken yakalanmamak zorundadır. Eğer oynarken yakalanırsanız, yapmacıklıkla suçlanırsınız. Bugünün seyircisi sizi rol yaparken yakalarsa, kendisini aldattığınızı düşünür. Çünkü bugünün kahramanları, tıpkı seyircinin kendisi gibi sıradan insanlara dönüştü. Sinema oyunculuğu için farklı ve özel bir çalışma yapılması zorunluluğu tamamen bu nedene dayanıyor.

 

Keyifli ve güler yüzlü bir yolculuk geçirmenizi dileriz…

Diğer Eğitimlerimiz

Tasarım: Web Tasarım