Hitabet Sanatı

Hitabet Sanatı

Konuşabilme yeteneği bizi diğer canlılardan ayıran bir özellik olsa da aslında bizi diğer insanlardan ayıracak en önemli özellik ise düzgün bir diksiyon ve hitabetimizdir. Aslında hitabet başlı başına bir sanattır. Söylediğimiz kelimeler ve konuşma tarzımız ile karşı tarafta bırakacağımız etki ile aslında tam da bir hitabet sanatı olarak adlandırılabilir. Bu da ister sahne sanatları olsun, ister spikerlik ya da sunculuk mesleklerinde olsun, ister yine insanları karar aşamasında etkilenmesinin sağlanması gereken bir meslek olsun ya da özel yaşantımızda veya aile yaşantımızda hitabet sanatı ön plana çıkmaktadır.

Hitabet sanatı için öncelikle hitabet nedir sorusuna cevap verecek olursak; öncelikle konuyu mesleki olarak değil yaşam her alanı için ele almak gerekir. Öncelikle yaşamımızın her alanında aslında hepimiz birer konuşmacıyız. Hem mesleki yaşantımızda hem de gündelik yaşantımızda önemli bir yere sahip olan etkili ve güzel konuşmaların, etkileyici ve iz bırakır şekilde olmasına hitabet hatta hitabet sanatı diyebiliriz. Mesleki olarak küçük ya da büyük topluluklara karşı yapılacak her konuşma işle karşı tarafta istenilen etkiyi bırakmak çok önemlidir. İşte bu etkiyi bırakmak ve hitabet sanatı adına bu etki için neler yapmak gerektiğini merak ediyorsanız, tabii ki bunun tek cevabı var o da eğitim.

Mesleki olarak dizi, sinema ya da tiyatro oyuncusu olabilirsiniz. Zaten bu meslekler için mutlaka hitabetinizin mükemmel olması gerektiğini unutmamalısınız. Hatta bu yeteneğinizi geliştirerek bunu bir sanat yani hitabet sanatı haline getirebilirsiniz.

Hitabet sanatını aslında söylediğiniz sözlerin etkili ve güzel hale dönüşmesi olarak da tanımlayabiliriz. Dünyada yazılan en güzel şiiri bile okuyor olsanız eğer siz bu şiiri doğru bir şekilde okumuyorsanız o şiir sizin tarafınızdan en kötü şiir haline gelecektir. Ya da bir tiyatro sahnesinde yazılan en güzel replik bile olsa siz bunu doğru ve etkili bir şekilde söylemiyorsanız karşı tarafa asla geçmesi gereken duyguyu geçiremeyecek ve hiçbir etki yaratamayacaksınız.

Güzel söz söyleme sanatı olan hitabet sanatı için eğitim almanız gerektiğini düşünüyorsanız konusunda uzman ve profesyonel isimlerle çalışmanız gerektiğini unutmayın.

Tasarım: